Aktualności

Zobacz sam, jak jesteś widoczny na drodze

Data publikacji 12.01.2022

Ulica Okulickiego jedna z głównych arterii w Piasecznie. Miejsce, które znają wszyscy mieszkańcy powiatu. Jest tu oświetlone przejście dla pieszych. Wydaje Ci się, że jesteś widoczny, a tym samym bezpieczny. Wydaje Ci się. Zobacz sam. Ruszyła kampania informacyjno - edukacyjna piaseczyńskich policjantów oraz starostwa powiatowego w Piasecznie. Funkcjonariusze starają się uzmysłowić, że noszenie odblasków to nie obciach, a szansa na zwiększenie bezpieczeństwa.

Przepisy prawa o ruchu drogowym stanowią, że osoby poruszające się po zmroku poza obszarem zabudowanym muszą mieć na sobie odblask. Nieprzestrzeganie tego przepisu może grozić nie tylko mandatem, ale też utratą zdrowia, a nawet życia. Często nie jesteśmy świadomi, jak ważne i pożyteczne jest posiadanie elementów odblaskowych. Szczególnie w okresie jesienno - zimowym, kiedy zmrok zapada wcześnie, a ludzie mają tendencję do noszenia odzieży w ciemnych barwach.

Funkcjonariusze piaseczyńskiej komendy od października 2021 roku prowadzą kampanię edukacyjno - informacyjną. Spotykają się z mieszkańcami i na przykład przy pomocy "magicznych tub" edukują, prowadzą rozmowy i dzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie wypadków drogowych z udziałem pieszych. Kolejnym krokiem naszych działań było stworzenie filmu edukacyjnego, który jest obrazem przemawiającym i skłaniającym do refleksji. Powstał on w listopadzie 2021 roku. Na jednej z głównych arterii w Piasecznie, czyli ulicy Okulickiego pokazaliśmy zachowanie pieszego i jego widoczność na oznakowanym i oświetlonym przejściu dla pieszych. W ten sposób chcemy przekonać mieszkańców powiatu, że noszenie elementów odblaskowych niewiele kosztuje, a może niejednokrotnie uratować życie.

Po zmroku, przy złych warunkach atmosferycznych, pieszy ubrany w ciemną garderobę widziany jest przez kierującego pojazdem dopiero z około 20 metrów. Efektem tego jest to, że kierujący niejednokrotnie nie jest w stanie odpowiednio i na czas zareagować. Dlatego zróbmy co w naszej mocy, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze.

Za montaż filmu składamy podziękowania Panu Piotrowi Żywek (www.wyjatkowykamerzysta.pl)

 

asp. Magdalena Gąsowska

Film Noszenie odblasów to nie obciach - to Twoja szansa!

Pobierz plik Noszenie odblasów to nie obciach - to Twoja szansa! (format mp4 - rozmiar 20.1 MB)

Powrót na górę strony