2000 złotych mandatu, utrata uprawnień oraz 22 punkty karne – to wynik niestosowania się do przepisów drogowych
Przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 57 km/h, pomimo obowiązku, nie korzystał z pasów bezpieczeństwa, jego pasażerowie również, a do tego wyprzedzał inne pojazdy na „podwójnej ciągłej”. Nierozsądny 22-latek otrzymał mandat karny w wysokości 2000 złotych oraz 22 punkty karne.
Jak pokazują analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego, nadmierna prędkość jest w dalszym ciągu jedną z przyczyn zdarzeń drogowych. Mimo licznych apeli do kierujących, piaseczyńscy policjanci w dalszym ciągu obserwują takich, którzy nadmiernie wciskają pedał gazu w swoim pojeździe. Do naruszeń prawa i niestosowania się do określonych znakami drogowymi limitów prędkość, niestety często dochodzi w obszarach zabudowanych, a to właśnie w tych miejscach przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności.
Z całą pewnością tego rozsądku zabrakło 22-letniemu kierującemu seatem, który w miejscowości Łoziska, w obszarze zabudowanym, gdzie dozwolona prędkość wynosi 40 km/h przekroczył ją aż o 57 km/h. Nie był to jednak koniec listy jego wykroczeń. Wyprzedzał on również inne pojazdy na tzw. „podwójnej ciągłej” oraz przewoził w swoim pojeździe pasażerów, którzy pomimo obowiązku nie korzystali z pasów bezpieczeństwa. Sam kierujący również ten obowiązek postanowił zignorować. Spotkanie z policjantami zakończył mandatem karnym w łącznej kwocie 2000 złotych oraz 22 punktami karnymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami utracił uprawnienia do kierowania pojazdami na najbliższe 3 miesiące. Stuzłotowe mandaty karne otrzymali także pasażerowie, którym z całą pewnością przyda się powtórka przepisów prawa o ruchu drogowym.
Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność jest niezbędna między innymi w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerów, w rejonie skrzyżowań oraz w obszarach zabudowanych. Pamiętajmy, że bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do własnych umiejętności, natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni i innych uwarunkowań, które zawsze należy wziąć pod uwagę.
asp. Magdalena Gąsowska/ea