Aktualności

Uwaga! Woda to żywioł! Zachowaj rozwagę nad wodą!

Data publikacji 20.06.2022

Wysokie, letnie temperatury i piękna pogoda sprzyjają spędzaniu czasu nad wodą. W takich okolicznościach często zapominamy o rozwadze i zdrowym rozsądku – a to wielki błąd. Sezon aktywnego wypoczynku nad wodą dopiero się rozpoczyna, a ona już zbiera śmiertelne żniwo. W miniony weekend w naszym powiecie utonęły dwie młode osoby!

Wczoraj piaseczyńscy policjanci otrzymali bardzo niepokojącą informację o trzech młodych osobach, które były widziane w trakcie kąpieli. Jedna z nich wyszła na brzeg, a pozostałe dwie nagle zniknęły pod taflą wody. Natychmiast rozpoczęła się akcja poszukiwawczo - ratownicza, w której wzięły udział straż pożarna, piaseczyński WOPR, policjanci, zarówno z lokalnego komisariatu, jak też z Komisariatu Rzecznego Policji. W działaniach wykorzystano został również policyjny dron. Pomimo bardzo intensywnych działań chłopcy nie zostali odnalezieni. Akcję zakończono wczoraj w późnych godzinach wieczornych. Dziś rano działania poszukiwawcze zostały wznowione.

Pamiętajmy, że woda to ogromny żywioł, który co roku w okresie letnim zbiera śmiertelne żniwo, a każda taka historia jak opisana powyżej, wiąże się z ogromnym cierpieniem rodzin nad stratą bliskich. Wchodząc do wody, pamiętajmy o tym, by zdrowy rozsądek i rozwaga cały czas były z nami, a nie zostały na plaży.

Przypominamy!

  • wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.
  • przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
  • warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić na urazy, kalectwo, a nawet śmierć.
  • do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Statystyki pokazują, że  najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.
  • osoby zażywające leki psychotropowe i antybiotyki również powinny wystrzegać się pływania.
  • zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
  • będąc nad jeziorem, morzem, korzystając z uroków lata, kąpieli słonecznych szczególnie uważajmy na małe dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem my rodzice i opiekunowie mamy prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.
  • pamiętajmy również jeżeli korzystamy ze sprzętów pływających takich jak łódki, kajaki czy rowery wodne, aby były one przed wodowaniem sprawdzone pod kątem technicznym. Zadbajmy również o to, aby być wyposażonym w sprzęt ratunkowy, czy asekuracyjny np. kamizelki ratunkowe potocznie zwane kapokami. Niesprawny sprzęt na wodzie również może stać się przyczyną tragedii.
  • wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia należy niezwłocznie wezwać pomoc.

asp. Magdalena Gąsowska/ea

Powrót na górę strony