Aktualności

Popatrz, zapamiętaj i nigdy nie wyprzedzaj na przejściu dla pieszych!

Data publikacji 14.11.2022

Pośpiech, nieuwaga, roztargnienie - to najgorsi towarzysze podróży. Jedna chwila rozkojarzenia może kosztować innych uczestników ruchu drogowego - zdrowie, a nawet życie. Mimo zaostrzonych kar, nadal nie brakuje kierowców, którzy swoim zachowaniem ryzykują, stawiając na szali bezpieczeństwo innych osób. Popatrz, zapamiętaj i nigdy nie popełnij tego samego błędu!

17 września weszyły w życie nowe przepisy w tym również te, dotyczące ewidencji kierujących naruszających przepisy ruchu drogowego. Największą ilość punktów bo aż 15 otrzymują kierowcy popełniający najpoważniejsze wykroczenia drogowe, za które grożą również wysokie mandaty karne m.in. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim. Wysokie kary to jednak nic w porównaniu z tym, że nierozsądne zachowanie na drodze, inny uczestnik ruchu drogowego może przypłacić zdrowiem, a nawet życiem.

Bez wątpienia jednym z najpoważniejszych wykroczeń jest wspomniane wcześniej wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim. Takie zdarzenie na początku października mało miejsce na Al. Krakowskiej w Jabłonowie. 72-letni kierujący skodą nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu. Sekundy zdecydowały o tym, że potrącony 17-latek nie doznał poważnych obrażeń, jednak dobrze wiemy, że takie zdarzenia nie zawsze kończą się happy endem.

Pamiętajmy, że wyprzedzanie lub omijanie innego pojazd na, lub tuż przed przejściem dla pieszych, to jedno z najpoważniejszych naruszeń przepisów ruchu drogowego. Te niebezpieczne manewry często prowadzą do tragicznych wypadków, których ofiarami są piesi. Przypominamy również, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, a więc każdorazowo zredukować prędkość tak, aby móc swobodnie się zatrzymać, nie narażając na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu dla pieszych lub na nie wchodzącego.

Obowiązki nałożone na kierowców, nie zwalniają z ostrożności samych pieszych. Jezdnię należy przekraczać pewnym i równomiernym krokiem, bez wykonywania gwałtownych ruchów, zwalniania czy też przyspieszania bez uzasadnionej potrzeby.

Apelujemy o bezwzględne przestrzeganie przepisów bo tylko to jest gwarantem naszego wspólnego bezpieczeństwa.

 

asp. Magdalena Gąsowska/bś

 

Film Popatrz, zapamiętaj i nigdy nie wyprzedzaj na przejściu dla pieszych!

Pobierz plik Popatrz, zapamiętaj i nigdy nie wyprzedzaj na przejściu dla pieszych! (format mp4 - rozmiar 19.35 MB)

Powrót na górę strony