Aktualności

Noszenie odblasków to nie obciach - to Twoja szansa!

Data publikacji 13.10.2022

Ulica Okulickiego jedna z głównych arterii w Piasecznie. Miejsce, które znają wszyscy mieszkańcy powiatu. Jest tu oświetlone przejście dla pieszych. Wydaje Ci się, że jesteś widoczny, a tym samym bezpieczny. Wydaje Ci się. Zobacz sam. Pamiętaj, że noszenie odblasków to nie obciach, a szansa na zwiększenie bezpieczeństwa.

Przepisy prawa o ruchu drogowym stanowią, że osoby poruszające się po zmroku poza obszarem zabudowanym muszą mieć na sobie odblaski. Nieprzestrzeganie tego przepisu może grozić nie tylko mandatem, ale też utratą zdrowia, a nawet życia. Często nie jesteśmy świadomi, jak ważne i pożyteczne jest posiadanie elementów odblaskowych. Szczególnie w okresie jesienno - zimowym, kiedy zmrok zapada wcześnie, a ludzie mają tendencję do noszenia odzieży w ciemnych barwach.

Funkcjonariusze piaseczyńskiej komendy w okresie jesiennym prowadzą kampanię edukacyjno - informacyjną promującą noszenie odblasków. Spotykają się z mieszkańcami i przy pomocy "magicznych tub" edukują mieszkańców, prowadzą rozmowy i dzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie wypadków drogowych z udziałem pieszych.

Pamiętajmy, że o zmroku, przy złych warunkach atmosferycznych, pieszy ubrany w ciemną garderobę widziany jest przez kierującego pojazdem dopiero z około 20 metrów. Efektem tego jest to, że kierujący niejednokrotnie nie jest w stanie odpowiednio i na czas zareagować. Dlatego zróbmy co w naszej mocy, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze. Niech przyświeca nam zasada, że noszenie odblasków to nie obciach - to szansa!

 

asp. Magdalena Gąsowska

Film Noszenie odblasków to nie obciach - to Twoja szansa!

Pobierz plik Noszenie odblasków to nie obciach - to Twoja szansa! (format mp4 - rozmiar 11.5 MB)

Powrót na górę strony