Aktualności

Policjanci kontrolują miejsca pobytu osób bezdomnych

Data publikacji 28.11.2022

W okresie jesienno-zimowym piaseczyńscy funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na los osób bezdomnych. W trakcie codziennych służb dzielnicowi oraz policjanci referatu patrolowo-interwencyjnego, sprawdzają miejsca w których mogą przebywać osoby bezdomne oraz za każdym razem oferują pomoc w znalezieniu schronienia przed chłodem. Nie bądźmy obojętni - pamiętajmy, że jeden telefon może uratować czyjeś zdrowie bądź życie!

Okres jesienno - zimowy to czas kiedy policjanci pełniący służbę zewnętrzną zwracają więcej uwagi na miejsca pobytu osób bezdomnych. Dzielnicowi oraz funkcjonariusze referatów patrolowo - interwencyjnych w różnych godzinach kontrolują pustostany, altanki oraz ogródki działkowe, a napotkanym osobom oferują pomoc w znalezieniu schroniania przed chłodem. Niestety, wiele osób pomimo świadomości zagrożenia wychłodzenia organizmu z powodu niskich temperatur, nie zmienia stylu swojego życia i nie chce skorzystać z pomocy służb.

Często aby uratować czyjeś zdrowie i życie wystarczy jeden telefon i kontakt z odpowiednimi służbami. W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać połączenie na numer alarmowy i wezwać pilnie pomoc. Jeśli na dworze panują niekorzystne warunki atmosferyczne i występuje realne zagrożenie czyjegoś życia – niezwłoczne zadzwońmy na numer 112.

Możemy również skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, co zajmie nam zaledwie chwilę. Z listy dostępnych oznaczeń na należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie i gotowe. Cała procedura jest niezwykle prosta. Można dodatkowo dodać krótki opis lub załączyć zdjęcie lub film. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy.

Pamiętajmy jednak aby z platformy tej korzystać wyłącznie w przypadku, gdy wiemy o tym, że np. bezdomni przebywają na pewnym obszarze w sposób stały lub powtarzający się. Wtedy policjanci włączą ten obszar do miejsc, które sprawdzają podczas swojej służby patrolowej. Sprawdzą je także w dni największych spadków temperatur i w razie konieczności zaproponują przewiezienie do noclegowni lub innych placówek pomocowych. Miejsca takie będą również odwiedzane przez dzielnicowych, którzy przekazują potrzebującym adresy miejsc, w których mogą otrzymać posiłek lub ciepłe ubranie.

Szczególnej uwagi wymagają od nas także osoby starsze, samotne, nieporadne życiowo czy niedołężne, które mogą być szczególnie narażone na skutki działania niskich temperatur, a niekorzystne warunki atmosferyczne mogą okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach takich jak chociażby zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców powiatu piaseczyńskiego o to, aby nikt z nas nie pozostawał obojętny na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza w przypadku spadków temperatur. Nasze wspólne zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń do tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie. Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować czyjeś życie!

 

Powrót na górę strony