Aktualności

Stracili oszczędności swojego życia, wierząc, że pomagają swoim bliskim!

Data publikacji 25.04.2023

Zaledwie w ciągu jednego dnia na terenie powiatu piaseczyńskiego oszustom udało się wyłudzić od seniorów blisko 250 tysięcy złotych. Zarówno kobieta, jak też mężczyzna byli przekonani, że pomagają w kłopotach bliskiej im osobie. Historie, choć na pozór różne, mają niestety swój wspólny smutny finał. Przestępcom kolejny raz udało się wykorzystać dobroć starszych osób i wrodzoną chęć niesienia pomocy. Apelujemy o ostrożność bo tylko ona może uchronić nas przed bezwzględnością oszustów.

Na numer stacjonarny 76-letniego mieszkańca powiatu piaseczyńskiego zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji. W trakcie krótkiej rozmowy poinformował, że syn seniora spowodował wypadek w którym ucierpiała kobieta będąca w zaawansowanej ciąży. Jedynym sposobem aby uniknąć aresztowania było przekazanie ogromnej sumy pieniędzy, która miała pomóc w uniknięciu aresztowania.

Z 76-latką z kolei, skontaktowała się kobieta. Ona również twierdziła, że jest policjantką. Dla uwiarygodnienia podała nawet jednostkę w której pracuje. W tym wypadku także chodziło o potrącenie kobiety w piątym miesiącu ciąży i tu również jedynym wyjściem z sytuacji było przekazanie pieniędzy. Drobna różnica polegała tylko na tym, że w tą historię była zaangażowana nie tylko seniorka ale też jej wnuczka i córka. Niestety, one również działając pod wpływem presji czasu i chęci niesienia pomocy swoimi bliskim, nawet nie pomyślały o tym, że może być to działanie bezwzględnego oszusta. Wszyscy uwikłani w te historie, działając w dobrej wierze, wykonywali polecenia wydawane im przez osoby będące po drugiej stronie słuchawki.

Pamiętajmy, że policjanci NIGDY i  pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie lub pozostawienie w umówionym miejscu jakichkolwiek pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty.

Jak widać czujni muszą być wszyscy, nie tylko seniorzy. Działanie pod wpływem presji czasu może spowodować, że w historię przedstawioną przez oszustów „wkręcić” może się osoba w każdym wieku, co przestępcy niestety są w stanie bezwzględnie wykorzystać.

 

asp. Magdalena Gąsowska

Powrót na górę strony