Pijany wiózł pijanego
Kierujący miał blisko 3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, wieziony przez niego pasażer blisko pół promila. Motorower, którym się poruszali nie posiadał ubezpieczenia. Przypominamy, że wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stwarzamy poważne zagrożenie dla życia i zdrowia nie tylko swojego, ale również innych uczestników ruchu drogowego, w tym naszych bliskich, z którymi często podróżujemy.
Wsiadając za kierownicę pojazdu pod wpływem alkoholu, musimy liczyć się z tym, że nasze skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie może mieć tragiczne konsekwencje nie tylko dla nas samych ale i innych użytkowników dróg. Ograniczona percepcja, zbyt duża ufność we własne umiejętności, a także spowolnione reakcje charakteryzują nietrzeźwego kierującego.
Niestety, tak skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem wykazał się 42-letni kierujący motorowerem, który wsiadł za kierownicę mając w swoim organizmie blisko 3 promile alkoholu. Rozsądku zabrakło również pasażerowi, który nie tylko nie zareagował na stan w jakim znajduje się jego kolega, ale co gorsza będąc w podobnym stanie psycho-fizycznym wspólnie z nim wyruszył w podróż. Badanie alkomatem potwierdziło, że pasażer ma blisko pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Podróż motorowerem zakończyła się kolizją drogową z samochodem dostawczym, która miała miejsce na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym w Głoskowie. Stan motoroweru, którym poruszali się mężczyźni dalece odbierał od tego wymaganego przepisami: niesprawny układ hamulcowy oraz brak oświetlenia. W związku z powyższym funkcjonariusze piaseczyńskiej drogówki zatrzymali elektronicznie dowód rejestracyjny, a informację o braku aktualnego ubezpieczenia pojazdu przekazali do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Kierujący pojazdem odpowie teraz nie tylko za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości ale też spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Przypominamy, że zgodnie z art. 23 ust. 1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r.- O ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy posiadacz pojazdu mechanicznego, zdefiniowanego w niniejszej ustawie, jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu, a ochrona. Posiadacz takiego pojazdu obowiązany jest posiadać ubezpieczenie OC przez cały okres, w którym pojazd jest zarejestrowany, nawet jeśli pojazd nie jest użytkowany. Przepis ten nie dotyczy zarejestrowanych pojazdów historycznych.
Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Musimy jednak pamiętać o najważniejszym aspekcie tego skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania. Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stwarzamy poważne zagrożenie dla życia i zdrowia nie tylko swojego, ale również innych uczestników ruchu drogowego, w tym naszych bliskich, z którymi często podróżujemy. To od nas samych i naszej odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo wielu osób na drodze. Bardzo ważny jest również brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania, które w konsekwencji mogą zakończyć się poważnym wypadkiem drogowym lub czyjąś śmiercią.
asp. Magdalena Gąsowska