Regularne prace budowlane na skróty
Jednym z zadań policjantów wydziału ruchu drogowego jest kontrola prac drogowych wykonywanych na ciągach komunikacyjnych. Funkcjonariusze sprawdzają czy są one odpowiednio zabezpieczone, oznakowane i zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu. Niestety, okazuje się, że niektóre z nich pozostawia wiele do życzenia, a wtedy sypią się mandaty i to nie małe!
Funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego w codziennej służbie wykonują wiele zadań. Wśród nich jest również ocena prawidłowości oznakowania infrastruktury drogowej. Prawidłowe oznakowanie oraz zabezpieczenie prowadzonych prac drogowych czy też budowlanych ma kluczowe znaczenie i wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Taką kontrolę policjanci piaseczyńskiej drogówki w ostatnim czasie przeprowadzili w Magdalence, gdzie od kilku tygodni prowadzone są regularne prace budowlane związane z korytowaniem i budową ciągów pieszo-rowerowych. Wszystko to w pasie drogi wojewódzkiej DW721, która jest jedną z głównych i bardzo obciążonych ruchem, arterii powiatu piaseczyńskiego.
To co mundurowi zastali na miejscu niestety znacząco odbiegało od tego, czego od wykonawcy takich prac wymagają przepisy. Można w nich znaleźć wyraźny zapis, że do prowadzenia prac w pasie drogi wymagany jest przede wszystkim zaopiniowany, a następnie zatwierdzony przez organ zarządzający ruchem na drodze, projekt czasowej organizacji ruchu drogowego, który następnie zostanie wdrożony z zastosowaniem znaków poziomych, pionowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu. W projekcie takim wyznaczone są również zamienne, tymczasowe ciągi komunikacyjne, które mają ogromne znaczenie, a dzięki którym zapewnione jest bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Kierownik budowy jak również sam właściciel firmy wykonującej prace, usiłowali przekonać mundurowych, że posiadają stosowną dokumentację. Grunt w tym, że prowadzenie tak inwazyjnych prac, nie może odbywać się na podstawie uproszczonego projektu, na czas prowadzonych prac związanych z biężącym utrzymaniem drogi.
Interwencja musiała więc zakończyć się niemałym mandatem karnym w wysokości 5000 złotych, w związku ze spowodowaniem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez umieszczenie znaków drogowych niezgodnie z projektem ogranizacji ruchu oraz nieprawidłowym zabezpieczeniu prac budowlanych w pasie drogi.
st. asp. Magdalena Gąsowska