Aktualności

Bezpieczna droga do szkoły

Data publikacji 04.09.2023

Po wakacyjnej przerwie dzieci i młodzież rozpoczną dziś naukę w placówkach oświatowych. Jak co roku, policjanci w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” będą przypominać o podstawowych zasadach prawidłowego poruszania się po drogach, szczególnie w rejonach szkół i przedszkoli. Apelujemy do rodziców i opiekunów, aby dobrze przygotowali dzieci do uczestnictwa w ruchu drogowym i dawali im dobry przykład własnym zachowaniem.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo w rejonie szkół i przedszkoli, mundurowi już wcześniej sprawdzali oznakowanie dróg w tych miejscach. W pierwszych dniach nauki w ramach corocznej akcji „Bezpieczna droga do szkoły” będą dodatkowo kontrolować w tych miejscach zachowanie uczestników ruchu drogowego. Policjanci zwrócą szczególną uwagę na kierujących oraz pieszych, stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym. Będą także kontrolować autobusy przewożące uczniów do szkół.  

W czasie trwania działań będzie można na bieżąco przekazywać policjantom informacje o niewłaściwym oznakowaniu ulic, czy innych zagrożeniach. Mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego będą mogli przekazywać swoje sugestie na ten temat pod numerem telefonu 47-72-45-213.

Zwiększając świadomość najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa nie tylko na terenie szkoły, ale również poza nią, możemy uniknąć wielu wypadków. Zatroszczmy się więc o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w drodze do placówek oświatowych i sami dajmy im dobry przykład. O czym więc warto pamiętać?

Jestem widoczny, jestem bezpieczny!

Przede wszystkim, by dziecko nosiło odblaski. Jeśli jest widoczne, jego bezpieczeństwo zdecydowanie wzrasta. Mimo, że nie ma obowiązku noszenia ich na obszarze zabudowanym, warto wyposażyć w nie dziecko. Pozwala to kierującym pojazdami jak najwcześniej je dostrzec i odpowiednio zareagować.

Odłóż smarfon

Przypominaj też dziecku, by zawsze było skoncentrowane na otoczeniu, by podczas drogi do szkoły i z powrotem nie skupiało swojej uwagi np. na korzystaniu ze smartfona czy słuchaniu muzyki. Dziś rowerzysta czy osoba poruszająca się na hulajnodze ze słuchawkami na uszach i telefonem w ręku to bardzo częsty widok. A przecież nawet chwila nieuwagi może doprowadzić do tragicznego zdarzenia.

Uwaga na pasach!

Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Porozmawiaj o tym, jakie są najważniejsze znaki drogowe, kiedy może przechodzić przez ruchliwą ulicę i jak przygotować się na niebezpieczne sytuacje na drodze. Przypomnij, aby zachowało szczególną ostrożność na pasach, podczas przechodzenia przez ulicę, na przystankach i wszędzie tam, gdzie jest duży ruch.

Warto przypomnieć, że najbezpieczniej przechodzić przez jezdnię na wyznaczonym przejściu, przez pasy z sygnalizacją świetlną. Jeśli przechodzi się przez jezdnię w miejscu, gdzie nie ma takiej sygnalizacji, musimy upewnić się, czy przepuszczą nas jadące samochody. Przed wejściem zawsze, niezależnie od tego, gdzie się przechodzi, należy spojrzeć w lewo, potem w prawo i znów w lewo. Gdy nic nie jedzie – można przejść. Nie należy także wchodzić nagle na jezdnię spoza zaparkowanego pojazdu, czy stojącego na przystanku autobusu.

Gdy jest chodnik i gdy go nie ma

Przypomnij najmłodszym, że idąc chodnikiem należy trzymać się z dala od krawędzi jezdni. Jeśli parkują na nim samochody, należy uważać na każdy manewr kierowcy, by nie zostać potrąconym. Nie wolno też przeskakiwać przez barierki lub łańcuch zabezpieczający. W przypadku braku chodnika należy poruszać się lewą stroną drogi i bacznie obserwować nadjeżdżające samochody, aby w razie konieczności zejść z jezdni.

Rowerem do szkoły

Jeśli dziecko dojeżdża rowerem do szkoły, warto zadbać o kask ochronny i właściwe, zgodne z przepisami wyposażenie jednośladu. Musi być on wyposażony: z przodu – w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej, o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Podwożenie autem

Gdy z kolei sam zawozisz samochodem dziecko do szkoły lub przedszkola, pamiętaj, aby miało zawsze zapięte pasy bezpieczeństwa lub siedziało w odpowiednim foteliku (jeżeli nie ukończyło jeszcze 12 lat, a jego wzrost nie przekracza 150 cm). Zatrzymuj się tylko w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności innym kierującym i pieszym. Nigdy nie pozwalaj wysiadać dziecku z samochodu od strony jezdni.

Daj dziecku dobry przykład!

Pamiętaj, że dzieci uczą się naśladując dorosłych. Bądźmy dla nich autorytetem. Jeśli nie dajesz dobrego przykładu, łamiąc przepisy drogowe, w przyszłości dziecko będzie zachowywać się podobnie, a złe nawyki mogą skończyć się tragicznie. Sam więc przestrzegaj zasad bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego. Świeć przykładem! W ten sposób prawidłowo przygotujesz dziecko do samodzielnego i bezpiecznego korzystania z drogi.

Powrót na górę strony