Aktualności

Roboty drogowe bez zabezpieczeń zakończone mandatem karnym

Data publikacji 20.09.2023

Jednym z zadań policjantów wydziału ruchu drogowego jest kontrola robót drogowych wykonywanych na ciągach komunikacyjnych. Funkcjonariusze sprawdzają czy prowadzone prace są odpowiednio zabezpieczone, oznakowane i zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa uczestnikom ruchu. Niestety, niektórzy wykonawcy prac za nic mają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, a takie sytuacje nie mogą mieć miejsca!

Aktualny stan prawny nakłada na wykonujących wszelkie roboty w pasie drogowym, obowiązek uzyskania decyzji zezwalającej na możliwość zajęcia drogi - zarówno jezdni jak też chodnika, torowiska, drogi dla rowerów czy też pobocza. Pozwolenie bądź decyzja wydawana jest tylko po uzyskaniu zatwierdzenia projektu czasowej organizacji ruchu drogowego o czym często nie pamietają wykonawcy robót drogowych. Jest to o tyle ważne, że w projektach znajduje się wskazanie w jaki sposób prawidłowo należy zabezpieczyć teren, gdzie prowadzone są prace, by każdy z uczestników ruchu mógł czuć się bezpiecznie.

Funkcjonariusze piaseczyńskiego wydziału ruchu drogowego patrolując ulice Piaseczna natrafili na prace drogowe wykonywane w pasie drogowym bez żadnego zabezpieczenia. Okazało się, że wykonawca nie tylko zlekceważył bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, ale również obowiązujące przepisy ponieważ nie posiadał wymaganej dokumentacji. Nie mogło się to zakończyć inaczej niż srogim mandatem karnym oraz reprymendą ze strony funkcjonariuszy, że takie sytuacje mogą doprowadzić do czyjegoś nieszczęścia, tym bardziej, ze z chodnika korzysta wielu pieszych w tym dzieci powracające z pobliskiej szkoły.

 

st. asp. Magdalena Gąsowska

opracowanie: WRD KPP Piaseczno

Powrót na górę strony