Aktualności

Masz wpływ na to, jak jesteś widoczny na drodze

Data publikacji 17.11.2023

Zbliżasz się do oświetlonego przejścia dla pieszych i wydaje Ci się, że jesteś widoczny, a tym samym bezpieczny. Wydaje Ci się. O tym, że noszenie odblasków to sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa na drodze, przypominała uczniom szkół podstawowych w Uwielinach i Prażmowie, mł. asp. Wioletta Domagała.

Przepisy prawa o ruchu drogowym stanowią, że osoby poruszające się po zmroku poza obszarem zabudowanym muszą mieć na sobie odblaski. Nieprzestrzeganie tego przepisu może grozić nie tylko mandatem, ale też utratą zdrowia, a nawet życia. Często nie jesteśmy świadomi, jak ważne i pożyteczne jest posiadanie elementów odblaskowych. Szczególnie w okresie jesienno - zimowym, kiedy zmrok zapada wcześnie, a ludzie mają tendencję do noszenia odzieży w ciemnych barwach.

O tym, że mały element odblaskowy ma wpływ na bezpieczeństwo i może poprawić widoczność na drodze, przypominała uczniom szkół podstawowych w Uwielinach i Prażmowie, piaseczyńska profilaktyk mł. asp. Wioletta Domagała. Policjantka przy wykorzystaniu magicznej tuby przedstawiła uczestnikom spotkania jak widoczny jest pieszy noszący odblaski oraz ten których ich nie posiada. Ten eksperyment wywarł na dzieciach ogromne wrażenie. Z przekonaniem stwierdziły, że nie miały świadomości, że nosząc ciemne ubrania i nie mając elementów odblaskowych są po prostu niewidzialni.

Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali kamizelki odblaskowe oraz deklaracje, że będą je nosić w trakcie drogi do szkoły oraz jesiennych i zimowych spacerów.

 

st. asp. Magdalena Gąsowska/mg

Powrót na górę strony