Kusząca oferta wyjazdu okazała się być oszustwem!
22-letnia mieszkanka gminy Tarczyn wpadła w sidła oszustów działających metodą "na kwaterę". Kobieta, na jednym z portali sprzedażowych, znalazła atrakcyjną ofertę wypoczynku w górach. Niestety, to co wyglądało pięknie na zdjęciach, okazało się być fikcją. Bądźmy ostrożni, szczególnie w okresie długich weekendów, czy też ferii zimowych kiedy zjawisko oszustwa na wynajem "kwater widmo" się nasila!
Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe i czas wyjazdów. Wielu z nas w pośpiechu rozpocznie poszukiwanie atrakcyjnych ofert wypoczynku. Niestety, naszą nieuwagę i roztargnienie, mogą próbować wykorzystać oszuści działający metodą na wynajem "kwater widmo".
W sidła takich właśnie oszustów wpadła 22-letnia mieszkanka Tarczyna, która pod koniec listopada postanowiła rozejrzeć się za noworocznym wyjazdem do Zakopanego. Na jednym z portali znalazła ofertę pobytu, opatrzoną atrakcyjnymi zdjęciami. Kobieta zdecydowała się na rezewację oraz wpłatę zaliczki w wysokości blisko 2500 złotych. Kiedy pod koniec grudnia 22-latka postanowiła skontaktować się telefonicznie z właścicielem domku, okazało się, że numer jest nieaktywny, a oferta wyjazdu - fikcyjna.
Oszuści działający metodą na wynajem kwatery, umieszczają na portalach ogłoszeniowych fałszywe ogłoszenia o miejscach noclegowych. Kuszą atrakcyjną i niejednokrotnie zaniżoną ceną, doskonałą lokalizacją, zdjęciami wspaniałych, urokliwie położonych domków oraz zapierającym dech widokiem z okien. Najczęściej podszywają się pod właścicieli istniejących nieruchomości, próbując wyłudzić zaliczki za rezerwację miejsc noclegowych lub oferując nieistniejące apartamenty, domki czy kwatery.
Aby nie dać się oszukać przestrzegajmy kilku zasad:
- Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji, tzw. super okazje powinny zawsze wzbudzać nasze podejrzenia.
- Starajmy się korzystać z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów itp. lub portali skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców.
- Decydując się na konkretną lokalizację, sprawdźmy, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji.
- Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane – zasięgnijmy opinii z innych miejsc.
- Nie działajmy pod presją czasu – pośpiech nie sprzyja zachowaniu ostrożności.
- Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.
Pamietajmy, że oszuści posuwają się do różnych metod, by wyłudzić nasze pieniądze, dlatego nie dajmy się oszukać! Bądźmy ostrożni!
st. asp. Magdalena Gąsowska/ea