Aktualności

Swoje zaniedbanie przypłacił mandatem karnym

Data publikacji 21.02.2024

Lód spadający z naczepy auta to ogromne zagrożenie na drodze. Tym razem nieszczęścia udało się uniknąć. 28-latek, który zapomniał o odpowiednim przygotowania auta do podróży został ukarany mandatem karnym oraz zobowiązany do natychmiastowego usunięcia lodu zalegającego na jego aucie.

W sezonie zimowym spadający z dachów pojazdów - śnieg czy lód - to niestety dość częsty widok na drogach. Takie sytuacje, niestety, doprowadzają do poważnych zdarzeń. Trafiony spadającą bryłą lodu samochód, nie tylko ulega uszkodzeniu ale też dochodzi do ogromnego zagrożenia dla osób nim podróżujących. I choć wydawać by się mogło, że zimę mamy już za sobą, ponieważ w ciągu dnia na termometrach widzimy dodatnie temperatury, to jednak w nocy w dalszym ciągu wartości są ujemne, a zalegająca w szczególności na naczepach aut ciężarowych - woda - zamienia się w lodowe bryły.

O tym, że pojazd należy odpowiednio przygotować do podróży i utrzymywać go w takim stanie aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego i nie narażało kogokolwiek na szkodę zapomniał 28-latek siedzący za kierownicą samochodu ciężarowego marki volvo z naczepą. W miejscowości Żabieniec lód spadający z nieoczyszczonej naczepy zauważyli funkcjonariusze piaseczyńskiej drogówki, którzy natychmiast zatrzymali pojazd do kontroli. Mundurowi nałożyli na kierującego mandat karny, który w tym wypadku, zgodnie z taryfikatorem wyniósł 300 złotych, jak również zobowiązali 28-latka do niezwłocznego usunięcia zalegającego na naczepie lodu.

Na kanwie tego wydarzenia przypominamy, że to na kierującym spoczywa obowiązek odpowiedniego przygotowania samochodu do jazdy. Zgodnie z artykułem 66 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu drogowym, musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób jadących nim lub innych uczestników ruchu.

Apelujemy również do właścicieli oraz osób zarządzających firmami transportowymi, aby przypominali kierowcom samochodów dostawczych i ciężarowych o właściwym przygotowaniu samochodu przed wyjazdem w trasę.

Rozsądek, odpowiedzialność i respektowanie obowiązujących przepisów drogowych na pewno będą mieć duży wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Apelujemy więc o ostrożność i bezpieczną jazdę!

 

st. asp. Magdalena Gąsowska/bś

Powrót na górę strony