Aktualności

Oszczędności swojego życia położyła pod drzewem

Data publikacji 11.04.2024

Seniorka padła ofiarą oszustwa metodą „na funkcjonariusza CBŚ” i straciła 70 tysięcy złotych. Oszczędności życia położyła pod drzewem. Bez względu jaką metodą oszuści się posłużą, osoby starsze muszą pamiętać, aby nie przekazywać pieniędzy żadnym osobom, których tożsamości nie jesteśmy w stanie potwierdzić. Prawdziwy policjant, czy też funkcjonariusz innych służb, nigdy nie będzie żądał przekazania mu gotówki, jeśli to robi to znak, że mamy do czynienia z oszustwem i jak najszybciej powinniśmy powiadomić najbliższą jednostkę Policji.

Piaseczyńscy policjanci po raz kolejny przestrzegają mieszkańców, w tym głównie seniorów, przed oszustami wyłudzającymi pieniądze metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, "funkcjonariusza CBŚ". Sprawcy tego typu oszustw są bezwzględni, wykorzystują często nieporadność czy krytyczne położenie seniorów, którzy w dobrej wierze starają się pomóc. Naciągacze najczęściej zatrzymywani są dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane.

W ostatnich dniach ofiarą oszusta padła 73-latka, która odebrała telefon od osoby podającej się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Seniorka uwierzyła w przedstawioną przez niego historię, że prowadzona jest policyjna akcja, która ma na celu uchronienie jej przed oszustami oraz stratą pieniędzy. Zadaniem kobiety było zebranie wszystkich oszczędności jakie ma w domu, zapakowanie ich do reklamówki, a następnie położenie pod drzewem. I tak się właśnie stało. 73-latka działając pod presją czasu i naciskami oszustów zrobiła dokładnie to, co jej polecono. Dopiero później zrozumiała, że nie brała udziału w żadnej akcji służb, a kobieta, która podawała się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego okazała się zwykłym oszustem.

Na przykładzie tego zdarzenia po raz kolejny przestrzegamy przed podejmowaniem w pośpiechu decyzji o przekazaniu pieniędzy i przypominamy, że policjanci od nikogo ich nie żądają. Jeżeli odbierzemy podejrzany telefon z żądaniem wpłaty środków na wskazane konto, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem. Apelujemy o zachowanie rozsądku i nieprzekazywanie pieniędzy osobom, których tożsamości nie jesteśmy w stanie zweryfikować.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców powiatu, którzy mają w swojej rodzinie czy sąsiedztwie osoby starsze, aby rozmawiały z nimi o zagrożeniach wynikających z rozmów z osobami obcymi i o sposobach radzenia sobie z takimi sytuacjami.

W razie wątpliwości co do intencji osób kontaktujących się telefonicznie bądź odwiedzających osobiście nasz dom, należy poprosić o pomoc Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

 

st. asp. Magdalena Gąsowska 

Powrót na górę strony