Aktualności

Z seniorami o ich bezpieczeństwie

Data publikacji 21.11.2024

Telefon do seniora z żądaniem lub prośbą o pieniądze, to jedna z najczęstszych metod wyłudzeń stosowana przez oszustów. Jak nie dać się nabrać i jak nie stać się ofiarą bezwzględnego przestępcy - o tym wszystkim mówiła piaseczyńska policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną, która wzięła udział w spotkaniu zorganizowanym w Przystani Pod Klonami.

Funkcjonariusze piaseczyńskiej komendy niejednokrotnie otrzymywali zgłoszenia od seniorów, którzy zostali oszukani przez osoby podające się za wnuczków, policjantów, czy też prokuratorów. Oszuści nie próżnują i nie przebierają w środkach by wzbogacić się kosztem starszych osób, niejednokrotnie pozbawiając ich nie tylko oszczędności życia, ale również cennych i pamiątkowych przedmiotów. W każdym przypadku działają podobnie, wykorzystując dobroć, wrażliwość i chęć niesienia pomocy drugiej osobie. 

Dobro piaseczyńskich seniorów jest priorytetem zarówno władz samorządowych, jak służb mundurowych, dlatego też funkcjonariusze szukają różnych metod, aby dotrzeć do jak największego grona osób i przestrzec przed tym, co może ich spotkać. Świetną okazją aby przypomniać osobom starszym podstawowe zasady bezpieczeństwa było spotkanie zorganizowane w Centrum Aktywności Seniora - Przystań pod Klonami w Piasecznie.

Z licznie zgromadzonymi słuchaczami - mł. asp. Wioletta Domagała - rozmawiała na temat metod działania oszustów. Uczestnicy spotkania dowiedziali się jak ustrzec się przestępców i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Policjantka podkreśliła, że w żadnym wypadku nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których tożsamości nie jesteśmy w stanie w żaden sposób zweryfikować. Zaznaczyła, że policjanci nigdy nie dzwonią z prośbą o przekazanie jakichkolwiek środków pieniężnych, nigdy nie angażują seniorów w prowadzone przez siebie działania, dlatego też jeżeli w trakcie rozmowy telefonicznej usłyszymy taką prośbę należy jak najszybciej zakończyć rozmowę. Mł. asp. Wioletta Domagała przytoczyła kilka przykładów oszustw, które miały miejsce na terenie powiatu piaseczyńskiego. Wszystko po to, by jeszcze bardziej uzmysłowić osobom starszym, że telefon z prośbą o przekazanie pieniędzy może zadzwonić do każdego z nich, dlatego też warto wiedzieć jak prawidłowo zareagować i nie dać się wkręcić. 

Mundurowa podkreśliła również, że warto jest znać swojego dzielnicowego, przypomniała w jaki sposób można się z nim skontaktować, a także jakie zagrożenia zgłosić policjantom za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

 

st. asp. Magdalena Gąsowska

Powrót na górę strony