Policjanci rozdawali odblaski pieszym
Niekorzystne warunki atmosferyczne i wcześnie zapadający zmrok powodują, że piesi i rowerzyści na drodze bywają słabo widoczni dla kierujących. Dlatego też, dbając o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu, policjanci rozdawali im elementy odblaskowe. Pamiętajmy, że jeden mały odblask - może uratować życie!
Jesienią i zimną zmrok zapada zdecydowanie szybciej, później natomiast nadchodzi świt, dlatego tak ważne jest w tym czasie noszenie elementów odblaskowych. Mogą być to przedmioty doczepiane lub zakładane na ubrania: opaski, kamizelki, czy też zawieszki. Nieważny jest ich kształt, ważne natomiast umieszczenie. Odblaski powinny być na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.
Warto również wspomnieć o tym, że zgodnie z art. 11 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Sytuacje, w których należy nosić elementy odblaskowe, nie powinny jednak ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w mieście, w świetle latarni, a także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście, pieszy jest zdecydowanie bardziej widoczny, posiadając właśnie ten mały element.
W ostatnich dniach policjanci piaseczyńskiej "drogówki" przeprowadzili działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych, rozdając im odblaski oraz zachęcając wszystkich do ich stosowania. Uświadamiali także niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak ważne jest noszenie odblasków, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej i w terenie niezabudowanym.
Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska - sprawią, że kierowca nadjeżdżającego pojazdu w porę nas zauważy. Pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny w światłach pojazdu już z odległości 120 - 150 metrów, a osoba, która nie ma odblasków z około 20 metrów. Niestety często to zbyt mało, żeby kierowca mógł prawidłowo zareagować i bezpiecznie zahamować.
Przypominamy, że za bezpieczeństwo w ruchu drogowym odpowiada każdy jego uczestnik. Zarówno kierowca, jak i pieszy - zobowiązani są do ostrożności i uwagi na drodze. Tylko właściwa relacja "kierujący - pieszy" i wzajemna dbałość o drugiego uczestnika ruchu drogowego, jest podstawą bezpieczeństwa na drodze.
st. asp. Magdalena Gąsowska/ea