Nie pomogła mu nawet maska - włamywacz został zatrzymany przez dzielnicowego
Założył maskę i włamał się do jednego z mieszkań na terenie gminy Lesznowola. Sądził, że pozwoli mu to uniknąć odpowiedzialności i nie zostanie zatrzymany. Plan, który miał być doskonałym, jednak się nie powiódł. 40-latek został zatrzymany na gorącym uczynku. Teraz policjanci sprawdzą, czy to jedyne włamanie, które mężczyzna ma na swoim koncie.
Policjanci z Komisariatu Policji w Lesznowoli otrzymali zgłoszenie, że w jednym z mieszkań na terenie gminy właśnie ktoś włamuje się do mieszkania. Na miejscu, niemal natychmiast pojawił się lokalny dzielnicowy, który na gorącym uczynku zatrzymał włamywacza. Okazało się, że jest nim 40-letni obywatel Chin. Wszystko wskazywało na to, że do dokonania tego przestępstwa świetnie się przygotował, ponieważ policjanci znaleźli przy nim pęk gładkich kluczy z wkładkami służącymi do otwierania zamków. Jakby tego było mało, mężczyzna miał maskę. Ona z kolei miała ochronić go przed identyfikacją i zapewnić anonimowość.
Plan, który wydawał się być według mężczyzny - dokonałym, spłonął na panewce. Funkcjonariusze w trakcie przeszukania 40-latka znaleźli przy nim skarbonki z zawartością pieniędzy.
40-latek trafił do policyjnej celi, natomiast funkcjonariusze zajęli się zabezpieczaniem śladów na miejscu zdarzenia oraz gromadzeniem materiału dowodowego w tej sprawie. Już następnego dnia, mężczyzna usłyszał zarzut dokonania kradzieży z włamaniem.
Prokurator z Prokuratury Rejonowej w Piasecznie, przychylił się do wniosku lesznowolskich policjantów, stosując wobec zatrzymanego mężczyzny wolnościowy środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru.
Policjanci zajmą się teraz sprawdzeniem, czy to jedyne włamanie, które mężczyzna ma na swoim koncie. Sprawa ma charakter rozwojowy, a funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.
Postępowanie w sprawie objęte jest nadzorem Prokuratury Rejonowej w Piasecznie.
W tym miejscu, w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia apelujemy o ostrożność. Czas naszego wypoczynku i relaksu to dla złodziei doskonała okazja do wzbogacenia się. Łupem włamywaczy padają najczęściej pozostawione w mieszkaniach pieniądze, biżuteria oraz sprzęt elektroniczny.
Korzystajmy więc z zabezpieczeń technicznych:
- jeżeli to możliwe, pomyśl o zabezpieczeniu swojego dobytku systemem alarmowym;
- w drzwiach zamontuj zabezpieczenia przeciwwyważeniowe lub wymień stare zamontowane kilkanaście lat temu drzwi, na takie gwarantujące bezpieczeństwo;
- zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch lub inny element ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer;
- dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi - włamywacz unika miejsc oświetlonych;
- doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym.
Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym:
- zabezpiecz go poprzez okratowanie okienek piwnic i rozważ montaż rolet antywłamaniowych drzwi balkonowych lub wyjść na tarasy, zwłaszcza tych z tyłu budynku;
- nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, a szczególnie tych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;
- zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Złodzieje bardzo nie lubią miejsc dobrze doświetlonych, a także wszelkich systemów monitoringu wizyjnego.
Wychodząc z domu:
- zamknij wszystkie okna i drzwi
- nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu (pod wycieraczką, za doniczką na oknie)- złodziej zazwyczaj zna te miejsca;
- zamknij również okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do mieszkania;
- wychodząc wieczorem z domu, zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje i pozostaw w pokoju włączone światło - stwórz pozory, że w domu ktoś jest;
- nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek z informacjami, gdzie aktualnie przebywasz, bo jest to informacja, że mieszkanie jest puste;
- wychodząc, nawet na krótko, po list do skrzynki czy wyrzucić śmieci — zamykaj drzwi na klucz. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wtargnąć do Twojego mieszkania.
Interesuj się otoczeniem i dzwoń na Policję gdy:
- zauważysz nieznane Ci osoby, kręcące się bez celu w pobliżu Twojego domu. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy,
- widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
- niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy.
Nie ryzykuj:
- unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii;
- nie opowiadaj o swoim majątku w miejscu, gdzie mogą Cię słyszeć obcy;
- jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania lub zdeponuj je w banku;
- bądź dyskretny – portale społecznościowe to dla złodziei prawdziwa baza wiedzy, dlatego nie chwal się celem podróży, a zdjęcia opublikuj już po powrocie do domu.
st. asp. Magdalena Gąsowska/ea