Nasza policjantka aktywnie wspiera XIII Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych
8 maja 2026 roku w Katowicach odbyło się uroczyste otwarcie XIII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które objęła swoim patronatem Pierwsza Dama RP Pani Marta Nawrocka. Wśród uczestników sztafety przenoszącej „Ogień Nadziei” była nasza policjantka asp. Dorota Radwańska. Ze względu na specyfikę dyscyplin sportowych ujętych w programie, zawody będą odbywały się w różnych miastach: Katowicach, Mikołowie, Koninie, Zielonej Górze oraz Kielcach.
Światową tradycją jest, że „Ogień Nadziei”, którym płonie Znicz Olimpijski znajdujący się w miejscu Ceremonii Otwarcia, przynoszony jest przez sztafetę składającą się z członków policyjnej organizacji Zarządu Wojewódzkiego NSZZP KSP do Spraw Olipiad Specjalnych, która to od ponad trzydziestu lat prowadzi działalność na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie. Organizacja zrealizowała kolejne przedsięwzięcie, którego jednym z aspektów jest szerzenie w naszym społeczeństwie wiedzy o istnieniu wśród nas niepełnosprawnych intelektualnie osób. Wśród wolontariuszy Strzegących „Ognia Nadziei” była policjantka na co dzień pełniąca służbę w Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie asp. Dorota Radwańska.
8 maja 2026 roku w Katowicach odbyło się uroczyste otwarcie XIII Igrzysk Olimpijskich Olimpiad Specjalnych, nad którymi Patronat Honorowy objęła Małżonka Prezydenta RP Marta Nawrocka. Znicz Olimpijski zapłonął przy udziale specjalnych sportowców. Po zakończeniu ceremonii otwarcia, Ci którym pozwoliły na to obowiązki służbowe pozostali na miejscu, by jako wolontariusze służyć pomocą organizatorom Igrzysk w ich sprawnym przeprowadzeniu. Tegorocznymi uczestnikami biegu, oprócz policjantów, byli emeryci policyjni, w dalszym ciągu angażujący się w działalność organizacyjną, specjalni sportowcy, strażnicy: miejscy, graniczni, więzienni oraz strażacy. Ze względu na specyfikę dyscyplin sportowych ujętych w programie zawodów, kolejne imprezy będą odbywały się w różnych miastach: Katowicach, Mikołowie, Koninie, Zielonej Górze oraz Kielcach.
Ojczyzną ruchu „Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych” (The Law Enforcement Torch Run for Special Olympics), którego celem jest działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną są Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w wielu krajach naszego globu powstały i działają organizacje, których założycielami i członkami są ludzie na co dzień zajmujący się wdrażaniem i egzekwowaniem prawa, a więc: policjanci, sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, strażnicy graniczni, więzienni, miejscy oraz strażacy.
Od dnia 26 III 1995 r. Polska jest jednym z tych krajów. Tego bowiem dnia kilkuosobowa grupa policjantów w obecności przedstawicieli wyżej wymienionych profesji powołała do życia w strukturach Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów organizację zrzeszającą ludzi dobrej woli, chcących działać społecznie. Organizacja ta przyjęła nazwę „Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych”.
„Olimpiady Specjalne – Polska” są stowarzyszeniem sportowym zajmującym się realizacją światowego programu polegającego na organizowaniu treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Środki na swą działalność – jako organizacja pozabudżetowa – stowarzyszenie otrzymuje od sponsorów lub partnerów. Organizacja, której honorowym przewodniczącym jest Komendant Główny Policji, ma zaszczyt być jednym z nich.
Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znajdują się na oficjalnej stronie internetowej Olimpiad Specjalnych Polska