Aktualności

Młodzi rowerzyści zdawali egzamin pod czujnym okiem policjantów piaseczyńskiej drogówki

Data publikacji 29.05.2026

Wczoraj policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego piaseczyńskiej komendy czuwali nad przebiegiem egzaminu na kartę rowerową uczniów Szkoły Podstawowej nr 3. Wydarzenie było dla wielu uczestników pierwszym, tak ważnym sprawdzianem umiejętności poruszania się po drogach. Funkcjonariusze dbali o bezpieczeństwo uczestników oraz prawidłowy przebieg egzaminu praktycznego. Młodzi rowerzyści mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności jazdy oraz znajomość podstawowych zasad ruchu drogowego podczas pokonywania specjalnie przygotowanego toru.

Dzięki obecności policjantów piaseczyńskiej drogówki na spotkaniach w szkołach, uczniowie są bardziej świadomi znaczenia przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Funkcjonariusze przekazują uczniom ważne informacje na temat obowiązujących przepisów, znaków drogowych, zasad bezpiecznej jazdy i obowiązkowego wyposażenia roweru. Policjanci często pełnią też rolę egzaminatorów podczas testów praktycznych lub teoretycznych, oceniając umiejętności i wiedzę uczniów związanych z bezpieczną jazdą na rowerze i znajomością przepisów. Demonstrują jak prawidłowo zakładać kask, jak sygnalizować skręt, czy jak zachować się na skrzyżowaniu. Przekazują uczniom konkretne umiejętności związane z bezpieczną jazdą. Mundurowi odpowiadają na pytania dotyczące przepisów drogowych, bezpieczeństwa na drodze lub innych kwestii związanych z jazdą na rowerze.

Tak było również i tym razem. Naczelnik piaseczyńskiej drogówki pojawił się w Szkole Podstawowej nr 3 w Piasecznie, gdzie odbył się wczoraj egzamin praktyczny. Uczniowie musieli wykazać się znajomością przepisów w praktyce, odpowiednio zareagować na sygnały wydawane przez policjanta oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Do egzaminu przystąpiło 52 uczniów, z czego 45 uzyskało pozytywny wynik.

Poprzez rozmowy z ucznami, funkcjonariusze budują świadomość i umiejętności młodzieży, które z całą pewnością mogą przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków rowerowych i poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Przypominamy, że do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić dzieci, które ukończyły 10 lat. Zajęcia dla uczniów przygotowujących się do ubiegania o wydanie karty rowerowej prowadzą nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikację. Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Uprawnionym do wydania karty rowerowej jest dyrektor szkoły.

Zgodnie z nowymi przepisami ruchu drogowego, dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T–  w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.

Dzieciom w wieku do 10 lat zabrania się kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze. Dopuszcza się kierowanie hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przez dziecko w wieku do 10 lat, ale tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

 

podkom. Magdalena Gąsowska 

Powrót na górę strony