Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Bezpieczne powroty 2010”

Data publikacji 27.08.2010

Bezpieczeństwo na drogach to temat ciągle aktualny, od 27 sierpnia do końca wakacji na drogach całego garnizonu stołecznego przeprowadzane będą działania prewencyjne pn. „Bezpieczne powroty 2010”. Policjanci będą dbać o przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznego podróżowania przez wszystkich uczestników ruchu drogowego. Podczas działań policjanci drogówki będą kontrolować m.in. stan trzeźwości kierujących, prędkość jazdy, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia dzieci.

Ostatnie wakacyjne dni to czas zwiększonego ruchu na drogach, związanego z powrotami z wczasów, urlopów i wyjazdów rodzinnych. Pojazdami podróżują w tym czasie często całe rodziny, kierowcy chcąc jak najszybciej dotrzeć do domu, nie zawsze pamiętają o przestrzeganiu przepisów i zasad bezpieczeństwa na drogach. Długa i męcząca podróż, zmienne warunki atmosferyczne oraz wzmożony ruch sprzyjają agresji i lekkomyślnemu zachowaniu na drodze. Wielokrotnie uczestnicy ruchu podejmują ryzyko wyprzedzania na tzw. „trzeciego”, czy rzędu jadących jeden za drugim pojazdów, zarówno z lewej jak i z prawej strony. Takie zachowania prowadzą najczęściej do zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a niejednokrotnie są przyczyną wypadków i kolizji.

Policja podejmuje szereg działań zmierzających do zapewnienia w miarę najwyższego poziomu bezpieczeństwa na drogach podczas wakacyjnych powrotów. Celem działań jest zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych oraz propagowanie zachowań mających bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa podróży. Podczas działań policjanci drogówki będą kontrolować m.in. stan trzeźwości kierujących, prędkość jazdy, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia dzieci.

Policjanci ruchu drogowego wspomagani przez policjantów pionu prewencji i radiowozy wyposażone w wideorejestratory będą czuwać nad bezpieczeństwem osób powracających z wakacji. Kierującym pojazdami policjanci przypominają, że prowadząc swój samochód odpowiadają nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też za bezpieczeństwo swoich najbliższych. Pieszym zaś, że są tzw. "niechronionymi" uczestnikami ruchu drogowego. W konfrontacji z pojazdem ich szanse na przeżycie oceniane są jako znikome. Już przy prędkości 50 km/h uderzenie samochodu w pieszego z reguły powoduje jego śmierć.

Funkcjonariusze drogówki apelują o rozsądek, życzliwość i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Na tych, którzy zlekceważą apel, będą oczekiwać patrole wyposażone między innymi w fotoradary, wideorejestratory i ręczne mierniki prędkości.

To, czy kierowcy i ich rodziny szczęśliwie dotrą do celu, w największej mierze zależy od samych kierowców.

hkk

 

Powrót na górę strony