Podsumowanie efektów pracy piaseczyńskiej Policji za 2012 rok
Wzorem lat ubiegłych, wczoraj w sali konferencyjnej piaseczyńskiej komendy odbyła się odprawa roczna, z udziałem I Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji insp. Michała Domaradzkiego. W odprawie uczestniczyli kierownicy komórek i jednostek organizacyjnych Komendy Powiatowej Policji, a także Wicestarosta Piaseczyński Marek Gieleciński, Zastępca Prokuratora Rejonowego Artur Wańdoch oraz Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Mirosław Bosiek. Na odprawie mówiono i podsumowano wyniki piaseczyńskiej Policji osiągnięte w roku 2012, oraz przedstawiono cele i zamierzenia na rok 2013.
Wczoraj w sali konferencyjnej piaseczyńskiej komendy odbyła się odprawa służbowa kadry kierowniczej podsumowująca działania w roku ubiegłym, oraz zamierzenia na rok bieżący, mające na celu poprawę bezpieczeństwa na terenie powiatu z udziałem I Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji insp. Michała Domaradzkiego. W odprawie uczestniczyli kierownicy komórek i jednostek organizacyjnych Komendy Powiatowej Policji, a także Wicestarosta Piaseczyński Marek Gieleciński,Zastępca Prokuratora Rejonowego Artur Wańdoch oraz Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Mirosław Bosiek. Wyniki jakie osiągnęli piaseczyńscy policjanci w 2012r. w poszczególnych kategoriach omówili: Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie mł. insp. Witold Wójcicki, oraz Zastępcy: podinsp. Robert Chmielewski i nadkom. Mariusz Hołod.
Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie mł. insp. Witold Wójcicki w podsumowaniu wyników pracy za 2012 r. powiedział m.in., że główne cele działań policji piaseczyńskiej zostały osiągnięte, a były to poprawa stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego, współpraca z samorządami, realizacja zadań związanych z przygotowaniami i zabezpieczeniem EURO 2012, ograniczanie dynamiki przestępstw i wykroczeń, w tym wzrost efektywności służb kryminalnych w zakresie zatrzymań sprawców „na gorącym uczynku” oraz nieletnich sprawców czynów karalnych, a przede wszystkim uzyskanie jak najwyższego zadowolenia społecznego z jakości pracy Policji i co za tym idzie wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.
Szczegółowa analiza danych dotyczących liczby przestępstw, ich rodzaju i poziomu wykrywalności jest jednym ze wskaźników skuteczności działania każdej Policji. Porównanie takich danych na przestrzeni kilku lat pokazuje, czy podejmowane przez funkcjonariuszy działania przynoszą efekty. Analizując wyniki pracy policjantów za 2012 rok w porównaniu do 2011 roku r. należy stwierdzić, że w wielu kategoriach nastąpił wzrost skuteczności ścigania sprawców przestępstw.
W 2012 r. wszczęto ogółem 4064 postępowań, gdzie wskaźnik wykrywalności wyniósł 60,9%, dla porównania w 2011 r. wszczęto 3976 postępowań, przy wskaźniku wykrywalności 59, 2 %. W poszczególnych kryteriach przestępstw wyniki piaseczyńskich policjantów kształtują się następująco: przestępczość rozbójnicza/ rozbój, wymuszenie, kradzież rozbójnicza/ w 2012 r. wszczęto 37 postępowań, a wskaźnik wykrywalności wyniósł 60,8%, natomiast w 2011 r. wszczęto 38 postępowań, przy wskaźniku wykrywalności 63, 5%. Kolejna kategoria przestępstw, to kradzież cudzej rzeczy, w 2012 r. wszczęto 880 postępowań i osiągnięto wskaźnik wykrywalności 28,2%, natomiast w 2011 r. wszczęto 849 postępowań, wskaźnik wykrywalności wyniósł 26,6%. W kategorii kradzież z włamaniem piaseczyńscy policjanci w 2012 r. wszczęli 452 postępowania, gdzie wskaźnik wykrywalności wyniósł 21,7%, dla porównania w 2011 r. wszczęto 426 postępowań, przy wskaźniku wykrywalności 14,4 %. W kategorii przestępstw bójka i pobicie wszczęto w 2012 r. 18 postępowań, wskaźnik wykrywalności wyniósł 100%, tyle samo wszczęto również postępowań w 2011r, a wskaźnik wykrywalności wyniósł 93,8%. W 2012 r. z terenu działania piaseczyńskiej komendy skradziono 73 pojazdy, przy wskaźniku wykrywalności 15,6%, natomiast dla porównania w 2011 r. skradziono 72 pojazdy, a wskaźnik wykrywalności wyniósł 11,1%. W 2012 r. piaseczyńscy policjanci zatrzymali 100 osób poszukiwanych, w 2011 r. były to 84 osoby zatrzymane. W kategorii przestępczości narkotykowej, w 2012 r. wszczęto 101 postępowań, natomiast w 2011 r. wszczęto 92 postępowania. Ponadto wartość zabezpieczonych narkotyków w 2012 r. wyniosła ponad 383 tysiące złotych, orientacyjna waga zabezpieczonego towaru to ponad 10 kg, w 2011 r. wartość zabezpieczonych narkotyków wyniosła ponad 250 tysięcy złotych, przy ponad 7 kilogramach zabezpieczonych środków odurzających.
Bezpieczeństwo na drogach powiatu w 2012 r. uległo znacznej poprawie, w porównaniu z 2011 r. odnotowaliśmy mniej wypadków drogowych, a także mniej rannych i ofiar śmietrelnych. W 2012 r. odnotowaliśmy 109 wypadków drogowych, gdzie 134 osoby zostały ranne, 15 osób ponisło śmierć na miejscu zdarzenia. W 2011 r. wypadków drogowych policjanci odnotowali 120, podczas których 150 osób zostało rannych, a śmierć na miejscu poniosło 27 osób. Spadła też liczba kolizji drogowych, w 2012 r. zgłoszono ich 1121, natomiast w 2011 r. zgłoszono 1208 kolizji. Również w ubiegłym roku spadła liczba zatrzymanych netrzeźwych kierujących. W 2012 r. piaseczyńscy policjanci zatrzymali 219 nietrzeźwych kierujących, natomiast w 2011 r, liczba ta wyniosła 231 sosób.
Z roku na rok w powiecie piaseczyńskim jest coraz lepsza współpraca Policji z samorządem. Wspólnie rozwiązujemy istotne problemy dla mieszkańców naszego rejonu, nie tylko w sprawach przestępstw ale i wykroczeń. Przyjmujemy też liczne inicjatywy i uwagi, ale również wsparcie materialne, tak ważne obecnie, w okresie trudności budżetowych Państwa. Tylko w ubiegłym roku pomoc starostwa i samorządów gminnych dla Policji znacznie przekroczyła 350 000 złotych.
Otrzymane środki są przeznaczane na cel wskazany przez samorząd, głównie na dodatkowe policyjne patrole w ramach służb ponadnormatywnych, sprzęt transportowy i wyposażenie. Dzięki wsparciu samorządów więcej policjantów pojawiło się na ulicach miast i osiedli powiatu piaseczyńskiego. Należy podkreślić, że ta pomoc ma wyjątkowe znaczenie, wpływa bowiem na skuteczność policyjnej służby, to również dzięki temu w naszym powiecie żyje się bezpieczniej.
Wyraźnie odczuwalny w ostatnich latach wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu piaseczyńskiego stał się możliwy dzięki dobrej współpracy samorządu z Policją i innymi organami odpowiadającymi za zwalczanie przestępczości i patologii społecznych, a także dzięki wsparciu materialnemu udzielanemu Policji przez samorząd.
I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji insp. Michał Domaradzki podziękował wszystkim policjantom za osiągnięte wyniki, co w sposób wymierny przekłada się na wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców powiatu. Jednocześnie Pan Komendant zaakcentował, że nadrzędną rolą każdego policjanta, jest służba społeczeństwu i pomoc w różnych aspektach życia społecznego, a szczególnie tam, gdzie zagraża danemu człowiekowi niebezpieczeństwo.
Również swoje słowa uznania dla pracy piaseczyńskich policjantów na rzecz poprawy bezpieczeństwa wśród społeczności lokalnej wyraził Wicestarosta piaseczyński Marek Gieleciński. O dobrej współpracy pomiędzy instytucjami na rzecz wspólnego dobra jakim jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo w swoich przemówieniach zwrócili uwagę Zastępca Prokuratora Rejonowego w Piasecznie Pan Artur Wańdoch oraz Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Mirosław Bosiek.
Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie mł. insp. Witold Wójcicki skierował również słowa podziękowania dla przedstawicieli lokalnych mediów: prasy lokalnej, telewizji internetowej, radia oraz powiatowych portali internetowych, które zamieszczając na swoich łamach i stronach internetowych treści prewencyjne, apele i komunikaty piaseczyńskiej policji, w ten sposób ułatwiając nam kontakt ze społeczeństwem w przekazywaniu ważnych dla bezpieczeństwa mieszkańców treści, które mogą być pomocne w różnych niebezpiecznych sytuacjach życiowych. Taka forma współpracy znakomicie sprawdziła się przy oszustwach na tzw. „wnuczka”, a także przy poszukiwaniu sprawców wypadków drogowych, którzy uciekli z miejsca zdarzenia.
Na zakończenie Komendant Powiatowy Policji podziękował I Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji za udział w odprawie, a policjantom i pracownikom cywilnym naszej komendy za wysiłek i dobrą pracę.