Aktualności

Zły początek sezonu motocyklowego

Data publikacji 29.06.2020

Sezon motocyklowy w pełni. Niestety ne terenie powiatu piaseczyńskiego rozpoczął się on od dwóch wypadków drogowych, w których rannych zostało sześć osób. Należy pamiętać, że motocyklista, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego porusza się po drodze jako pojazd, który nie posiada poduszek powietrznych ani pasów bezpieczeństwa. Przy zderzeniu się z innym pojazdem jest on narażony na duże niebezpieczeństwo.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego z Piaseczna włączyli się do ogólnopolskich działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. W szczególny sposób skierowanych do motocyklistów.

W celu wyegzekwowania nieprawidłowych i niebezpiecznych zachowań motocyklistów, policjanci dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z wizualizacją oraz radiowozami wyposażonymi w wideorejestratory. Szczególnym nadzorem obejmują odcinki dróg, na których najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem motocyklistów. Sprawdzane są wymagane uprawnienia, stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierujących.

Niestety początek sezonu motocyklowego na terenie powiatu piaseczyńskiego rozpoczął się od dwóch groźnych wypadków. W sobotę przed 14.00 w Górze Kalwarii doszło do zderzenia osobowego volkswagena z motocyklem. 49-letni kierowca jednośladu w wyniku odniesionych obrażeń stracił nogę, a jego pasażerka z licznymi złamaniami, tak jak kierowca trafiła do szpitala. Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynika, że winę najprawdopodobniej ponosi 57-letnia kobieta kierująca volkswagenem, która nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu.

Natomiast w niedzielę po południu w miejscowości Głosków pod Piasecznem 29-letni motocyklista nie zastosował się do znaku STOP i w jechał wprost pod skodę. Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala. Poszkodowana została także pasażerka skody i jej dwójka dzieci.

Brawura na drodze oraz przekraczanie dopuszczalnej prędkości gubią najczęściej młodych kierowców. Motocyklista, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, porusza się po drodze jako pojazd, który nie posiada poduszek powietrznych ani pasów bezpieczeństwa. Przy zderzeniu się z innym pojazdem jest on narażony na duże niebezpieczeństwo.

Niestety licznie spotykamy się też z sytuacjami, gdzie kierujący motocyklami świadomie łamią przepisy. Jazda na jednym kole, gwałtowne ruszanie spod świateł i rozwijanie w krótkim czasie dużej prędkości, to stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa zarówno dla siebie, jak i dla innych uczestników. Takie zachowania nie wpływają pozytywnie na wizerunek innych motocyklistów, którzy dbają o wspólne dobro i społeczny odbiór. Każdy kierowca musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi za popełniane wykroczenia oraz przestępstwa.

Apelujemy o przestrzeganie przepisów w ruchu drogowym nie tylko w czasie trwania sezonu motocyklowego. Pamiętajmy o wzajemnej życzliwości i kulturze jazdy.

nadkom. Jarosław Sawicki/ea

Powrót na górę strony